ابزارهای پیش بینی کننده در بخش تعمیرات و نگهداری

سیستم‌های تولید نسبت به قبل تکامل بیشتری یافته‌اند. سازمان‌ها دیگر برای مدیریت تمامی جوانب فرآیند تولید نیازی به مداخلۀ انسان‌ها ندارند. امروزه سهم زیادی از فعالیت‌های صنعتی توسط ربات‌ها، هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌های نوین تامین و حمایت می‌شود که این موضوع به سازمان‌ها این قدرت‌ را می‌دهد تا از هر تلاشی بیشترین بهره را ببرند. با این میزان از رشد و تغییر در صنعت، ابزارهایی که برای حمایت از فرآیند تولید طراحی شده‌اند، رو به تکامل هستند. یکی از بزرگترین تغییرات رخ داده در این حیطه، روش‌هایی است که امروزه برای حفظ عملکرد و البته عملکرد مناسب اجزای مختلف تولید برای مدت زمان طولانی استفاده می‌شوند

ابزار برتر و راهنمای انتخاب
یکی از پیشرفت‌های صورت‌گرفته، تعمیرات و نگهداری پیش‌بینی‌کننده است که با استفاده از تکنیک‌هایی مشخص (که در ادامه معرفی شده‌اند) از خرابی‌های احتمالی جلوگیری می‌کنند و تعمیرات آن‌ها را در دستور کار قرار می‌دهند تا زمان توقف خط به کوتاه‌ترین مدت خود برسد. در صورت عدم انجام تعمیرات و نگهداری، دستگاه در همان مدت زمان دچار مشکل فنی خواهد شد و ممکن است مدت زمان بسیار بیشتری برای تعویض و یا تعمیر نیاز داشته باشد. این امر باعث می‌شود زمان کمتری به هدر برود، هزینۀ کمتری برای تعمیرات صرف شود و هزینۀ نیروی انسانی کمتری در مدیریت فرآیندها نیاز باشد، که این مبالغ در مجموع هزینه‌ای معادل 50 میلیون دلار را برای تولیدکنندگان صنعتی خواهد داشت.
دسته‌های مختلف ابزارهای پیش‌بینی‌کنندۀ تعمیرات

بیش از 1000 ابزار پیش‌بینی‌کنندۀ تعمیرات وجود دارند که در سه دستۀ مختلف طبقه‌بندی می‌شوند. ابزارها در هر طبقه (دسته)، به‌طور جداگانه یکدیگر را کامل می‌کنند.

- سنسورهایی که دیتا تولید می‌کنند.

- ابزارهای تحلیلی و نظارتی که به تمیز کردن و آنالیز کردن دیتا کمک می‌کنند.

- ابزارهای زمان‌بندی و برنامه‌ریزی که افراد حاضر در تیم‌های فنی را در جهت فعالیت‌های تعمیراتی راهنمایی می‌کنن
سنسورهایی که دیتا تولید می‌کنند:

سنسورهای اینترنت اشیا (IoT)

سنسورها همیشه بخش مهمی از برنامۀ تعمیرات و نگهداری بوده‌‌اند. سنسورها به ما این اجازه را می‌دهند تا تغییرات جزئی را رصد کنیم و بر این اساس تنظیماتی را انجام دهیم تا از تبدیل‌شدن مسائل کوچک به مشکلات بزرگ جلوگیری کنیم. برخورداری از سنسورهای مختلف جهت نظارت بر چندین معیار متفاوت می‌تواند کلیدی برای فهم بهتر فرآیندها و جلوگیری از خرابی‌های اولیه و عواقب ناشی از آن باشد.

 

فارغ از اینکه از چه نوع سنسوری استفاده می‌کنید یا اینکه سازمان شما به چه نوع سنسوری برای موفقیت نیاز دارد، نکات مهمی در این زمینه وجود دارد که در حین پیاده‌سازی باید به آن‌ها توجه کنید:

- از جهت‌گیری و هدف هر دستگاه اطمینان حاصل کنید و تاثیر عوامل و شرایط بیرونی را به حداقل برسانید. در غیر این صورت، این موضوع باعث قرائت و برداشت نادرست اطلاعات خواهد شد.

- برنامه‌ریزی بلندمدت خود را بر اساس عوامل و فاکتورهایی مثل تقاضای قابلیت اطمینان، یافته‌های مربوط به اجزا، ملاحظات بودجه، توصیه‌های سازنده و موارد مشابه دیگر در نظر بگیرید.

- روی آموزش پرسنل خود سرمایه‌گذاری کنید و از استفادۀ صحیح ابزار توسط کارکنان خود اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که ابزارها به بهترین شکل ممکن در حال استفاده هستند. در صورت نیاز از نیروهای خارج از سازمان خود استفاده کنید.

- برای بهره‌مندی بیشتر از سرمایه‌گذاری خود، حتما یک قرائت (برداشت اطلاعات) اولیه و پایه داشته باشید تا بتوانید تغییرات را در طول زمان مشاهده و مقایسه کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا بتوانید هزینه‌های اولیه را برای سهام‌داران و ذی‌نفعان خود توجیه کنید.

- از تمامی کارکنان خود درخواست کنید تا مشارکت کامل داشته باشند. آن‌ها را تشویق کنید تا از دیدگاه متعادلی از سطوح مختلف مسئولیت و تخصص برخوردار باشند.

- به یاد داشته باشید که بهره‌مندی از چندین ابزار تشخیصی به طور همزمان به جلوگیری از خرابی‌ها کمک می‌کند و در صورت خرابی، علت آن نیز مشخص خواهد شد.

- اطمینان حاصل کنید که سنسورهای شما اطلاعات و داده‌ها را به‌طور خودکار به سیستم تجزیه، تحلیل و نظارت ارسال می‌کنند.

با گذشت زمان، داده‌های ثبت شده توسط سنسورها در کنار دیگر تحلیل‌های کلیدی، به تدوین استراتژی‌های متنوع کمک می‌کنند. در نهایت امر، این سطح عمیق و مفصل از دانش تاثیرات گسترده‌ای بر تجارت خواهد داشت که بسیار فراتر از سطح تولید خواهد بود.

 سنسورهایی که تحلیل‌ ارتعاش و تحلیل صوتی و فراصوتی را فراهم می‌کنند

اجزای سیستم تحت سایش، تنش و کرنش نرمال قرار می‌گیرند که سپس در ارتعاش و فرکانس‌های آن مشخص می‌شود. بیشتر اجزا دارای فرکانس نرمال هستند و هرگونه انحراف از این استاندارد نشان‌دهندۀ شرایطی است که در صورت عدم تعمیر ممکن است منجر به خرابی شود.

ارتعاش‌های غیرمنتظره می‌توانند برای دستگاه ویرانگر باشند. برای مثال در ورزش فرمول یک، موتور خودروی هوندا با مشکلات ارتعاشی غیر منتظره‌ای روبرو شد. میزان ارتعاشات به‌قدری قوی بودند که موتور را در حین مسابقه از کار انداختند. حتی اگر مسابقه فرمول یکی هم در کار نباشد، این حجم از ارتعاشات باعث وقفه طولانی در فرآیند تولید می‌شود. در میان فعالیت‌ها و پروژه‌های انجام شده در صنعت تولید و دیگر صنایع، سنسورها اطلاعات دریافتی خود را مجددا به سیستم‌های متصل به خود ارسال می‌کنند. برای مثال تحلیلگرهای (آنالیزورهای) Fast Furrier Transform می‌توانند ارتعاشات جزئی‌ای را تشخیص دهند که تا قبل از این قابل تشخیص نبودند. سیستم‌ها به محض کالیبره شدن می‌توانند هر ارتعاش غیر معمولی را تشخیص داده و ثبت کنند.

ارتعاشات می‌توانند متاثر از عوامل مختلفی باشند. مثلا ممکن است یاتاقان‌ها یا براکت‌های دستگاه شروع به از دست‌دادن قدرت لمسی (Tactile) خود کنند. یا ممکن است عمر یکی از اجزا رو به پایان باشد. پس از تجزیه و تحلیل‌های انجام شده، تکنسین‌ها (در صورت لزوم) یا ماشین‌های یادگیری اقدامات مهم را تعیین می‌کنند و در صورت امکان، اقدامات مورد نیاز را انجام می‌دهند.

برخی کاربردهای رایج این نوع از تحلیل‌ها در ادامه بیان شده‌‌اند:

- تشخیص نشت به‌روش اولتراسونیک (فراصوت) می‌تواند بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد. اینفرالوژیکس (Infralogix) مجهز به سنسورهای اولتراسونیکی است که امواج صوتی با طول موج فراتر از حد شنوایی انسان را تشخیص می‌دهد. این اطلاعات به تکنسین‌ها کمک می‌کند تا خرابی‌های مربوط به آب بندی و همچنین نشت هوا و گاز را تشخیص دهد.

- نظارت بر شرایط را با تشخیص زودهنگام اصطکاک بین اجزا تامین می‌کند.

- در تشخیص‌ها و بازرسی مکانیکی، هر تغییری نسبت به صداهای معمولی قابل تشخیص بوده و می‌تواند از خرابی‌های بعدی جلوگیری کند.

ماشین آلات صنعتی عایق کاری (نورد ورق و ... ) نیاز به بازرسی و تعمیرات ادواری دارند که توسط ماشین سازی عبداله زاده انجام میگیرد