نقش ماشین آلات نورد در تولید ورق فلز

نقش ماشین آلات نورد در تولید ورق فلز

از خودرو و وسایل نقلیه هوایی گرفته تا تجهیزات پزشکی، سقف و موارد دیگر، ورق فلز کاربردهای بی شماری دارد. در نتیجه صنعت تولید ورق فلزی در حال رونق است. با توجه به اداره آمار کار (BLS) ، انتظار می رود تعداد کارگران شاغل در صنعت ورق فلز تا سال 2026 تا 9 درصد رشد کند. در سال 2016، تقریباً 139000 کارگر در این صنعت مشغول به کار بودند. با این حال، BLS در طی هفت سال آینده انتظار دارد بیش از 150000 کارگر در صنعت ورق فلز استخدام شوند.
کارگران از ابزارهای مختلفی برای شکل دادن و تکمیل فلز خام به ورق فلز استفاده می کنند که یکی از مهم ترین آنها ماشین نورد است. دستگاه نورد چیست و چه نقشی در تولید ورق دارد؟

بررسی اجمالی ماشین آلات نورد

دستگاه نورد قطعه ای از تجهیزات تولیدی است که حاوی دو یا چند غلتک است که از طریق آنها فلز خام تغذیه می شود. هدف از ماشین های نورد فشرده سازی فلز خام به شکل نازک تر و یکنواخت تر است که در تولید ورق فلز ضروری است. آنها دارای حداقل یک جفت غلتک هستند که مواد خام را هنگام تغذیه فشرده می کند. هنگامی که فلز از غلتک ها خارج می شود، شکل نازک تر و یکنواخت تری پیدا می کند.
ماشین های نورد قرن هاست که وجود داشته اند. طبق ویکی پدیا، اولین ماشین نورد جهان توسط هنری کورت در اواسط تا اواخر دهه 1700 اختراع شد. در حالی که طراحی کورت بسیار ابتدایی بود، اما به کارخانه های فولاد اجازه می دهد 1500 درصد فلز بیشتری نسبت به قبل تولید کنند.

مراحل تولید ورق فلزی

برای تولید ورق فلز، شرکت های فلزکاری ابتدا فلز خام را در یک کوره بزرگ گرم می کنند. هنگامی که فلز به حالت مذاب رسید، کارگر فلز مایع شده را در یک قالب نازک شمش‌شکل می‌ریزد و اجازه می‌دهد خنک شود.
در مرحله بعد، یک کارگر شمش را از طریق غلتک های دستگاه نورد تغذیه می کند. هر جفت غلتک، شمش را فشرده می‌کند و شکلی نازک‌تر و یکنواخت‌تر می‌دهد.
بعد از اینکه فلز نورد شد، اغلب آنیل می شود. این شامل گرم کردن فلز و اجازه دادن به خنک شدن آن است. هدف از آنیل حذف تنش ها و در نتیجه افزایش استحکام و دوام فلز است.

ماشین آلات نورد: فراتر از تولید ورق فلز

در حالی که ماشین های نورد ورق معمولاً با تولید ورق فلز مرتبط هستند، آنها در سایر کاربردهای فلزکاری مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال، یک دستگاه نورد می تواند فلز خام را برای دستیابی به اشکال منحصر به فرد خم کند. با این حال، طبق تعریف، ماشین‌های نورد - وقتی در زمینه فلزکاری استفاده می‌شوند - ماشین‌هایی هستند که حاوی یک یا چند جفت غلتک برای دستکاری فلز خام هستند.
منبع:monroeengineering.com