لبه زن ورق که با نام‌های چرخ حلبی و زیگ نیز شناخته می‌شود، یکی از انواع دستگاه‌های صنعتی است؛ که از آن برای فرم دادن به فلزات استفاده می‌شود. دستگاه لبه زن ورق در دو نوع دستی و برقی وجود دارد. تعداد لقمه‌ها در دستگاه لبه زن ورق با توجه به نوع دستگاه لبه زن ورق، از ۱۶ تا ۱۸ عدد متفاوت است. لقمه‌های دستگاه لبه زن ورق، کاربردهای بسیار زیادی دارند.

چند کاربرد مهم دستگاه لبه زن ورق عبارت‌اند از: ایجاد سوراخ بر روی سطح فلزات، دیوارها، دیواره ظروف توخالی، دیواره لوله‌ها و سطح ورق‌ها. کاربردهای دستگاه لبه زن ورق، به بالابردن مقاومت فلز در برابر خمش کمک می‌کنند. دیگر فواید ایجاد سوراخ با لبه زن ورق، جلوگیری از آسیب به دست و راحت کردن فرایند اتصال است.

برای ایجاد فرم ورق موردنظر، باید ورق‌ها را از دو محور موازی دستگاه لبه زن ورق عبور دهیم. در پیشانی هر یک از دو محور دستگاه لبه زن ورق، می‌توان قالب‌های مدوری بست؛ که با هدایت ورق از بین آنها فرم مورد نظر ایجاد خواهد شد. در دستگاه لبه زن ورق، قالب‌ها برای اینکه به سمت جلو بروند، با سرعت مساوی و در جهت عکس یکدیگر حرکت می‌کنند. برای ایجاد برش‌های مستقیم، از قیچی گردبر روی لبه زن ورق استفاده می‌شود. انرژی حرکت چرخشی دستگاه لبه زن ورق به کمک دست و پا و هم‌چنین به کمک الکتروموتور تأمین می‌شود.

از دستگاه لبه زن ورق برای مفتول کردن، رخ دادن و لبه زدن استفاده می‌شود. منظور از لبه زدن، خم کردن لبه با عرض کم است. از دستگاه لبه زن ورق یا چرخ حلبی برای فرنگی پیچ کردن نیز استفاده می‌شود.  

logo

چرخ حلبی (زیگ)

چرخ حلبی(زیگ) ماشینی است برای ایجاد سوراخ. با استفاده از دستگاه چرخ حلبی می توان خطر را به حداقل رساند و ماشین چرخ حلبی فرایند خمش را آسان می سازد. با خرید دستگاه چرخ حلبی می توان فرایند اتصال را تسهیل کرد.